search menu
play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
play_arrow

Podcasty

#24 Alfons Mucha – umělec a filozof

Nová Akropolis 14. 9. 2023


Background


Alfons Mucha – umělec a filozof

Známý český umělec Alfons Mucha (1860-1939) byl milovníkem krásy ve všech jejích podobách a sám sebe považoval jen za skromného služebníka krásy. Od dětství ho inspirovala hudba, obdivoval přírodu, miloval život a věřil v osud, který ho vždy přivedl ve správný čas na správné místo. Stal se světoznámým malířem, grafikem a ilustrátorem, ale jeho zájmy byly mnohem širší.

Navrhoval kostýmy, divadelní dekorace i interiéry. Byl aktivním svobodným zednářem a ideje opěvující pravdu, moudrost, dobro či lásku nejen šířil, ale dokázal v souladu s nimi i žít. Toužil po tom, aby umění bylo lidem dostupné a srozumitelné. Říkal, že posláním umění je vyjadřovat estetické hodnoty každého národa v souladu s krásou jeho duše a že posláním umělce je naučit lid tuto krásu milovat.

Přivedl k životu svůj dlouholetý sen zhmotněný v podobě mimořádného souboru dvaceti obrovských pláten Slovanské epopeje. Je obdivuhodné, co všechno dokázal vytvořit, a bylo by smutné, kdyby jeho osobnost zůstala zapomenuta, protože nás může inspirovat a oslovovat dodnes.

Přednáší: Petra Pavlíčková, Nová Akropolis, 16. 5. 2023

Alfons Mucha – umělec a filozof, přednáška, 16. 5. 2023, Nová Akropolis Přednáší: Petra Pavlíčková, Nová Akropolis

Další přednášky jsou ke shlédnutí na našem YT kanálu @NovaAkropolis. Program přednášek a kurzů konaných v sídlech Nové Akropolis najdete na www.akropolis.cz.


Tagged as: , , , , .

Stáhni nyní: #24 Alfons Mucha – umělec a filozof

file_download Stáhnout

Nová Akropolis Česká Republika Vzdělávání
Author

Nová Akropolis

Mezinárodní organizace | Filozofie, Kultura, Dobrovolnictví

list Archiv

Background
Předchozí epizoda