search menu
play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • Home
  • keyboard_arrow_right Podcasty
  • keyboard_arrow_rightPodcasts
  • keyboard_arrow_right
  • keyboard_arrow_right #11 Tibetská kniha mrtvých (Bardo Thödol)
play_arrow

Podcasty

#11 Tibetská kniha mrtvých (Bardo Thödol)

Nová Akropolis 23. 1. 2023


Background


Tibetská kniha mrtvých (Bardo Thödol)

Co se děje po smrti? Tato otázka nikdy nepřestane lidstvo fascinovat. Bardo Thödol popisuje cesty, kterými se po smrti lidská duše ubírá. Smrt není jistě koncem života, ale jen jeho pokračováním, s novými výzvami i příležitostmi.

Bardo Thödol je jeden z nejstarších známých textů v tibetském jazyce. Jeho tvůrcem je indický učitel jógy Padmasambhava, řečený „Velký guru Barda thödol“, který jako první vykládal v Tibetu buddhistickou nauku. Tento text patří do celé řady buddhistických textů, které byly v 9. století před pronásledováním buddhismu ukryty v jeskyních a znovu nalezeny v 11. století, když byl v Tibetu buddhismus uznán za oficiální náboženství.

Tibetská tradice říká, že Bardo thödol bylo zapečetěno „sedmi pečetěmi ticha“ a otevřeno bylo proto, aby lidstvo mělo znovu možnost volby: být podmaněno hmotou, nebo mířit k duchovnu potlačováním vlastního egoismu a překonáváním svých hranic. První vydání tohoto textu na Západě v roce 1927 nazval vydavatel Dr. W. Y. Evans-Wentz „Tibetská kniha mrtvých“.

Původní tibetský název však obsahuje mnohem složitější symboliku: bardo (tib. bar-do) znamená „mezi dvěma“ a vztahuje se k přechodnému stavu (vědomí) mezi smrtí a znovuzrozením. Thödol (tib. thosgrol) znamená „naslouchání srdcem“, ale celý název se překládá jako „vysvobození skrze naslouchání na úrovni, která následuje po smrti“.

Přednáší: Jana Aksamítová, Nová Akropolis, 11. 10. 2022

Přednáší: Jana Aksamítová, Nová Akropolis

Další přednášky jsou ke shlédnutí na našem YT kanálu @NovaAkropolis. Program přednášek a kurzů konaných v sídlech Nové Akropolis najdete na www.akropolis.cz.


Tagged as: , .

Stáhni nyní: #11 Tibetská kniha mrtvých (Bardo Thödol)

file_download Stáhnout

Nová Akropolis Česká Republika Vzdělávání
Author

Nová Akropolis

Mezinárodní organizace | Filozofie, Kultura, Dobrovolnictví

list Archiv

Background
Předchozí epizoda