search menu
play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
play_arrow

Podcasty

#17 Spartánské učení o strachu

Nová Akropolis 21. 8. 2023


Background


Spartánské učení o strachu

Všichni musíme občas čelit strachu. Má nejen moc nám život znepříjemnit, ale dokonce nás i paralyzovat a ovládnout naše myšlení, cítění i jednání. Jak nad ním lidé vítězili v nebezpečných dobách? Jak je možné jej využít a získat nad ním kontrolu? Inspirujme se u legendárních spartských válečníků, kteří díky své schopnosti zkrotit strach dokázali vítězit nad sebou samými, a díky tomu i nad mnohem mocnějšími nepřáteli.

Sparťané považovali sami sebe za nejlepší hradbu, která ochrání svou zemi před jakýmkoliv nebezpečím, za hradbu, která je pevnější než ta nejvyšší a postavená z největších kamenů. Přestože tedy spartská sídla nebyla jako jediná v širokém okolí obehnána hradbami, ženy a děti po staletí nespatřili dým z táborových ohňů nepřátel, protože jejich rytíři plnili svou povinnost tomu zabránit.

Nebylo větší cti, než obrana vlasti a jejích hodnot, a toto společné vlastnictví si každý jednotlivec cenil více než svůj vlastní život. Vědomí toho, že jsem součástí něčeho, co mne převyšuje, dává velkou důležitost a smysl tomu, proč žiji. Strach o sebe roste nebo slábne nepřímou úměrou k tomu, kolik jsem ochoten dát nebo obětovat ostatním. Přesto nebylo vítězství nad strachem samozřejmostí a Sparťané se od dětství připravovali na okamžik, kdy mu budou muset čelit tváří v tvář. Podíváme se na některé prověřené koncepty a zkušenosti, které nám zanechali a pokusíme se je transformovat pro naše potřeby, pro situace, které potkávají každého z nás.

Přednáší: Leoš Flaitingr, Nová Akropolis, 7. 3. 223

Spartánské učení o strachu Přednáška

Další přednášky jsou ke shlédnutí na našem YT kanálu @NovaAkropolis. Program přednášek a kurzů konaných v sídlech Nové Akropolis najdete na www.akropolis.cz.


Tagged as: , , , , .

Stáhni nyní: #17 Spartánské učení o strachu

file_download Stáhnout

Nová Akropolis Česká Republika Vzdělávání
Author

Nová Akropolis

Mezinárodní organizace | Filozofie, Kultura, Dobrovolnictví

list Archiv

Background
Předchozí epizoda